16. listopadu 2022

Pelhřimov, Kutná Hora

 

Číslo zájezdu: 2211 (slouží jako variabilní symbol pro platbu)

Odjezd: v 7:00 z Mladé Boleslavi od Domu kultury (sraz v 6:45)

Cena za dopravu: 500 Kč

Program:

  • Odjezd do Kutné Hory, cesta trvá cca hodinu
  • Kutná Hora – České muzeum stříbra – Hrádek, Kamenný Dům objednán v 10:00 – prohlídka potrvá přibližně dvě hodiny
  • Poté volný program
  • V 13:00 sraz u autobusu a odjezd do Pelhřimova, cesta trvá cca 1,5 hodiny
  • Pelhřimov – Muzeum rekordů a kuriozit objednán na 15:00 – prohlídka bude trvat cca 1 hodinu
  • Poté volný program
  • V 17:00 odjezd do Mladé Boleslavi – cesta bude trvat cca 2 hodiny – návrat domů okolo 19:00
Kutná Hora je přibližně dvacetitisícové městečko ve Středočeském kraji. Díky těžbě stříbra šlo ve středověku o jedno z nejvýznamnějších českých královských měst. Dnes je hojně navštěvovaná turisty a její významná městská památková rezervace je zapsaná na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Dominantou města a současně jeho nejnavštěvovanější historickou památkou je klenot pozdní gotiky – Chrám sv. Barbory, která je vzývána jako pomocnice v nouzi, přímluvkyně za dobrou smrt a patronka všech, kdo mají nebezpečné povolání, zejména horníků.
Tato velkolepá stavba svědčí o slávě a bohatství stříbrné Kutné Hory i o hluboké zbožnosti svých tvůrců. Její monumentálnost vám doslova vezme dech. Doporučujeme ji navštívit v průběhu bohoslužby nebo se objednat na letní noční prohlídku, která vám ukáže chrám po setmění, zahalený do tajuplného hávu.
V těsné blízkosti chrámu najdete např. Kapli Božího těla s kostnicí nebo další významnou památku, a sice Jezuitskou kolej, ve které sídlí Galerie Středočeského kraje (GASK). Svou sbírkou i výstavním programem se zaměřuje na výtvarné umění 20. a 21. století. Ohromující jsou ale také její přilehlé zahrady, které nabízí zónu klidu a odpočinku, doplněnou o uklidňující vodní prvky. Jsou jako stvořené pro dokonalou relaxaci těla i ducha. Nudit se však nebudou ani děti, kterým je věnováno celé jedno podlaží galerie s vizuálními hernami a možností tvoření vlastních obrazů. Malí umělci tak mohou naplno vyjádřit svou kreativitu.
 

Mnoho z místních rekordmanů je zapsáno v České knize rekordů a někteří také v publikaci Guinnessovy světové rekordy. Muzeum sídlí v historické budově Jihlavské (Dolní) brány v Pelhřimově.

Pelhřimovská Agentura Dobrý den zastřešuje v České republice celou oblast rekordů a kuriozit. Agentura Dobrý den, to je spousta originálních nápadů, ale i Česká kniha rekordů, správa České databanky rekordů, mezinárodní festival Pelhřimov – město rekordů a desítky dalších akcí po celé České republice.

V muzeum rekordů najdete opravdu raritní exponáty, například čtyřmetrového plyšového medvídka, nejmenší zlatou klícku v Čechách, mramorové housle i kytaru ze sirek a stovky dalších exponátů. K návštěvě láká také rozlehlá zahrada se sochami vyřezanými motorovou pilou.

Muzeum rekordů a kuriozit má i pokračování, expozici nazvanou Zlaté české ručičky. Obě jsou od sebe vzdálené 5 minut chůze. Většinu exponátů tvoří kytary, housle, mandolíny, vázy, obrazy vytvořené ze sirek Tomášem Kordou. Navíc je tu k viděni Mona Lisa vytvořená ze zrnek rýže nebo největší obraz malovaný pastelkami.