Národní přírodní rezervace Soos, zámek Chýše

18. května 2022
Národní přírodní rezervace Soos,
zámek Chýše

Číslo zájezdu: 2205

Odjezd: z Mladé Boleslavi od Domu kultury v 7:00 (sraz v 6:45)

Zastávky: Mnichovo Hradiště – zdravotní středisko 7:30, Veselá 7:35, Bakov nad Jizerou –Trenčín 7:45 (Pražská ul.)

Cena za dopravu: 720 Kč

Program:

  • V 9:30 prohlídka soukromého zámku Chyše cca 60 min. 130,-Kč senioři, v areálu zámecký pivovar s možností občerstvení (153 km, 1:52 hod. jízdy)
  • 12:00 odjezd  Národní přírodní rezervace Soos – rašeliniště a minerální slatiniště obec Nový Drahov (90 km,  1:05 jízdy)
  • 13:30 – 14:00 prohlídka muzeí, záchranné stanice a procházka geologickým parkem cca 60 min, cena 80,-Kč, skupina nad 20 osob 60,-Kč za osobu
  • 16:00 – návrat zpět (cca 4 hod. jízdy)
Nedaleko Františkových Lázní leží národní přírodní rezervace Soos. Jedná se o rozsáhlé rašeliniště a slatiniště, kde vyvěrá velké množství minerálních pramenů a čistý oxid uhličitý v tzv. mofetách. Naučná stezka vede po dně vyschlého jezera, které mělo slanou (minerální) vodu.
 
Prazvláštní měsíční krajina, rozbrázděná erozí a pokrytá žlutou a bílou vrstvou vysrážených minerálních solí. Tak vypadá evropská rarita – národní přírodní rezervace Soos, rozlehlé rašeliniště s řadou minerálních pramenů, přezdívaná český Yellowstone. V rezervaci žije řada chráněných živočichů a roste zde množství mokřadních a slanomilných rostlin. Rezervace byla vyhlášena v r. 1964 na ploše 221 ha, přístupná je jen část a to 1,2 km dlouhou podlážkovou naučnou stezkou, která vede po dně vyschlého jezera, které mělo slanou (minerální) vodu.

Dnes zde najdete evropskou raritu – tzv. křemelinový štít – nahromaděnou křemelinu ze schránek jezerních řas rozsivek usazených na dně jezera. V rašeliništi Soos rostou mokřadní a slanomilné rostliny, z bahenních sopek se sykotem uniká kysličník uhličitý, v jiných bublá voda a bahno. Nalezena zde byla i nová řasa Percursaria percursa. Rezervace Soos leží 6 km severovýchodně od Františkových Lázní. Rezervace byla vyhlášena roku 1964 na ploše 221 ha, přístupná je jen část a to 1,2 km dlouhou podlážkovou naučnou stezkou s popisy a vysvětlivkami.

V areálu je také přírodní geologický park, muzeum s expozicí „Příroda Chebska a Soosu“, pavilon s expozicí „Dějiny Země“ a paleontologie s velkoplošnými reprodukcemi obrazů Zdeňka Buriana a modely prehistorických ještěrů v životní velikosti, stanice pro záchranu živočichů a expozice „Ptačí svět“. Stanice pro záchranu živočichů je zapojena do Národní sítě stanic ČR. Parkování zdarma v areálu.

Rezervujte si místo na výlet

Podat přihlášku a zaplatit je také možno osobně každé pondělí v čase 10:00–12:00 v salonku restaurace U Měšťáků v Mladé Boleslavi nebo e-mailem info@seniorinejensobe.cz

Další výlety