Naděje až do konce. V Domě Ludmila se bude promítat dokumentární film o ALS

Vladimír byl masérem české fotbalové reprezentace. Potetovaná rebelka Jára pracovala jako kuchařka. Alena byla laborantkou na patologii a Tomáš rozvíjel kadeřnickou praxi. Dnes je spojuje nemoc ALS – amyotrofická laterální skleróza. Léčba neexistuje. Průměrná délka dožití po stanovení diagnózy je 2–5 let. Časosběrný dokument o nemocných a o těch, kteří se o ně starají, je strhujícím příběhem plným humoru, lásky a odvahy užívat si života. Ve středu 19. dubna od 13.30 hodin bude film promítán v Domě Ludmila (Na Návsi 229, Mnichovo Hradiště – Veselá). Vstupné dobrovolné.

Amyotrofická laterální skleróza (ALS) je progresivní nervosvalové onemocnění, které postihuje motorické nervové buňky (tzv. motoneurony) v mozku a míše. Pokud tyto motoneurony nefungují nebo odumřou, mozek nedokáže ovládat svaly. Ty postupně slábnou a atrofují. Pacient nakonec zůstává paralyzován, většinou při úplném zachování psychických a mentálních schopností. Léčba v době uvedení filmu neexistovala. Nevíme, proč nemoc vzniká, neznáme rizikové faktory, netušíme, co ji spouští. Neumíme předpovědět ani průběh nemoci. U některých pacientů postupuje velmi pomalu, u jiných naopak rychleji. Průměrná délka přežití po stanovení diagnózy je dva roky až pět let. Mezi „slavné nemocné“ s ALS patřili například vědec Stephen Hawking nebo politik Stanislav Gross. Dokument Naděje až do konce však vypráví o čtyřech obyčejných lidech a jejich neobyčejných životních starostech. 

Foto: Václav Hodina

Rezervujte si místo na výlet

Podat přihlášku a zaplatit je také možno osobně každé pondělí v čase 10:00–12:00 v salonku restaurace U Měšťáků v Mladé Boleslavi nebo e-mailem info@seniorinejensobe.cz