Český Dub, Svijany, Mohelnice nad Jizerou

21. září 2022

Český Dub, Svijany, Mohelnice nad Jizerou

Číslo zájezdu: 2210

Odjezd: Z Mladé Boleslavi od Domu kultury v 7:45 (sraz v 7:30)

Cena za dopravu: 200 Kč

Program:

  • Odjezd v 7:45 do Českého Dubu – cesta trvá cca 40 minut
  • V 9:00 Prohlídka muzea a komendy V Českém Dubu – teplé oblečení na sebe
  • Poté volný program
  • Sraz u autobusu v 12:15, odjezd do Svijan
  • Od 13:00 objednán zámek Svijany s komentovanou prohlídkou
  • Poté volný program
  • Možnost občerstvit se v Pivovarské restauraci Svijany
  • Odjezd 15:45
  • V 16:00 komentovaná prohlídka v kostele Nanebevzetí panny Marie
  • V 17:00 sraz u autobusu a odjezd zpět do Mladé Boleslavi

Možná jste někdy slyšeli o milovaném kraji spisovatelky Karolíny Světlé a vrtalo vám hlavou, kde to místo vlastně leží. Konec pátrání, jste doma – je to v okolí Českého Dubu, nádherného městečka pod majestátní horou Ještěd.

Zámek Svijany se nachází na okraji Českého ráje, necelou hodinu jízdy z Prahy. V roce 2013 zakoupil Pivovar Svijany chátrající zámek a rozhodl se jej zachránit, což se mu za přispění grantu z EHP a Norských fondů povedlo. V průběhu rekonstrukce a archeologického průzkumu byly objeveny vzácné nálezy jako 3 000 let stará bronzová jehlice nebo tajná chodba v podzemí zámku. Zámek Svijany poprvé otvírá své brány veřejnosti 25.6.2016, která si zde může prohlédnout expozici archeologie, o historii zámku a okolí, o historii pivovarnictví a lazebnictví, podzemí, starou a novou zámeckou kapli a další.

 

Kostel je vystavěn z pravidelného řádkového zdiva, jednotlivé řádky se liší ve své výšce. Každý kvádřík zdiva stavby byl přesně opracován, materiálem je hruboskalský pískovec.

 

V roce 1876 byl kostel Nanebevzetí panny Marie rekonstruován J.Mockerem. Purisatická přestavba kostel velmi změnila. Byla upravena a zvětšena okna, vyměněn strop v lodi a zbudována kamenná sakristie na severní straně lodi. Ta je sklenuta křížovou klenbou. Také byl přemístěn hlavní vchod na západní stranu. Bylo vystavěno schodiště z úrovně terénu, díky němuž je přístupná empora i od zvonice. Ve zvonici bývaly umístěny 4 zvony s nápisy hovořícími o době jejich vzniku, o donátorech a zvonařích, jimž vděčily za svůj vznik.

Modlitební lavice a oltář jsou dílem lidových řezbářů Dominika a Petra Buškových, kteří se podíleli také na řezbářské výzdobě zámku Sychrova.

Rezervujte si místo na výlet

Podat přihlášku a zaplatit je také možno osobně každé pondělí v čase 10:00–12:00 v salonku restaurace U Měšťáků v Mladé Boleslavi nebo e-mailem info@seniorinejensobe.cz